Od konce léta ceny energií na burze prudce poklesly. Ropa, plyn i elektřina jsou již levnější než před válkou. Příští rok by měla zlevnit i elektřina a plyn pro koncové spotřebitele. Za hlavní příčinu můžeme označit evropskou politiku. Do toho přišla válka na Ukrajině a s tím související protiruské sankce. Kvůli tomu pak během loňského roku ceny energií a burze vylétly do závratných výšin. Dokonce musela do hry vstoupit Evropská komise a vlády jednotlivých zemí a ceny zastropovat, aby trh a investory uklidnili. A skutečně, situace se následně ustálila. Od konce srpna už ceny energií výrazně klesly a jsou dnes nižší než před válkou na Ukrajině.
Ropa je momentálně o 17 % levnější než před konfliktem na Ukrajině. Ropa typu Brent je o něco dražší než americká ropa typu WTI. Před rokem, respektive den před ruskou invazí na Ukrajinu, barel ropy stál zhruba o 15 % více. A v srpnu se dokonce cena vyšplhala až ke 130 dolarům za barel. Ale přesto z dlouhodobějšího pohledu zůstává ropa dražší než v předchozích letech. Před pěti lety stál barel ropy kolem 65 dolarů, tedy zhruba o 25 % méně než dnes. Od cen ropy se odvíjejí i ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích. Oproti roku 2022 šla cena benzínu a nafty výrazně dolů. Je to jeden z klíčových faktorů pro běžné obyvatelstvo. Ale ano, kdysi byl benzín ještě levnější.
Plyn je o 40 % levnější než před válkou.
Cena zemního plynu na burze v uplynulém roce vystřelila směrem nahoru skoro o 200 %. Od konce srpna ale strmě padá dolů. Koncem srpna se cena plynu v USA brzy blížila 10 dolarům. Od vrcholu už spadla o 70 %. Aktuálně je cena plynu v USA dokonce zhruba o 40 % nižší než před ruskou invazí na Ukrajinu. Před pěti lety stál plyn na burze pouhých 35 eur za megawatthodinu.
Pro spotřebitele a běžné lidi klesnou ceny snad příští rok. Proces promítnutí ceny z burzy do běžného života obyvatelstva trvá někdy šest až dvanáct měsíců. Aktuálně ještě nikdo nepocítil změnu v domácnosti, protože energie máme stále nakoupeny za loňské ceny. Příští rok zase budeme dostávat elektřinu a plyn nakupované na burze postupně v průběhu letošního roku. Pokud tedy letos nedojde k nějakým novým cenovým propadům, tak příští rok by plyn i elektřina pro koncové spotřebitele mohly a měly výrazně zlevnit. Ceny už asi zůstanou celkově na vyšší úrovni, než to bylo minulé roky, ale určitě nebudou tak drahé jako v roce 2023. Zatím zde máme předpoklad, že by příští rok cena elektřiny i plynu pro domácnosti mohla klesnout zhruba o 20 až 30 %.
Mohli bychom také spekulovat, že válka mezi Ukrajinou a Ruskem skončí. Popravdě řečeno je to málo pravděpodobné. Pokud by tato situace nastala, ruská ropa by zaplavila evropský trh. To by znamenalo zvýšenou nabídku směrem k poptávce a následně snížení cen. Ale jak se říká: každá mince má dvě strany. Může nastat i horší scénář. Konflikt na východě se může kdykoli vyostřit ještě více a s cenami na komoditních trzích zamávat výrazně směrem nahoru. Inu asi nám nic jiného nezbývá než věřit, že po horších časech přicházejí ty lepší. Myslím, že poslední dekáda byla opravdu turbulentní hlavně co se týče celosvětové politiky. Mnoho změn, volatilní nálada, nejistota investorů a velkých hráčů, co bude dále nepřidává na klidu nikomu.
Nikdo nemá křišťálovou kouli, jak se budou ceny vyvíjet dál. Ale zdá se, že to nejhorší už je za námi. Nechme se překvapit.
Miroslav Gerhart, PXI